Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Hana Štrbová

Kajdeš

Přehlídka studentských divadel a kapel Ostravy a okolí s hosty ze Slovenska, divadelního workshopu a uměleckého Hyde parku. Studentský festival Kajdeš 2011.

 

 

      Letos počtvrté se konala Divadelní přehlídka studentských divadelních souborů Ostravy a okolí s hosty ze Slovenska „Kajdeš 2011“ ve dnech 26. - 28. 5. Tato přehlídka přerostla do festivalu studentské umělecké tvorby, protože se jí zúčastnili nejen divadelní soubory, ale i muzikanti, básníci, výtvarníci, děti a studenti, jež se zabývají uměleckou tvorbou.

     Členové studentského souboru Wicca Divadla Cylindr za podpory Statutárního města Ostrava a Nadace Kimex uskutečnili záměr uspořádat nesoutěžní přehlídku studentských divadelních souborů Ostravy a okolí.

      Viděli jsme 16 divadelních představení souborů z Ostravy, Frýdku Místku, Brna, Rimavské Soboty, Lučence, Revúce. Tři představení studenti odehráli v Komorní scéně Aréna pro 138 žáků ostravských ZŠ. Hosty přehlídky byli herci DNO Hradec Králové s představením Fagi. Herecká, žonglérská a bubínková dílna měly u účastníků spokojený ohlas.

       V seminářích k představením lektoři s herci, vedoucími souborů a diváky v přátelské atmosféře rozebírali jejich divadelní počiny. Ze Slovenska přijel režisér, scénograf a herec Mgr.Marian Lacko, z Ostravy herečka Národního divadla moravskoslezského Renáta Klemensová.

       V Klubu Prostor - Tančírna a v SVČ jsme vyslechli 6 koncertů studentských kapel a písničkářů z Ostravy, Opavy, Brna, z Rimavské Soboty přijela kapela M.E.L.L. a v neposlední řadě  hudební skupina Mbunda Afrika s bubeníky z různých oblastí Afriky, kteří prostřednictvím energických programů seznamují děti a studenty s jejich kulturou a pod sdružením Česahup se snaží pomáhat dětem v Africe. Hudební program studenti zakončili afterparty.

       První den přehlídky jsme si vyzkoušeli prezentaci dalších uměleckých aktivit studentů před náhodnými diváky v průvodu z Masarykova náměstí do SVČ Korunka. Hrálo se pouliční divadlo, žonglovalo, hrálo na nástroje. Šli jsme veselým průvodem městem a cestou na první představení rozdávali letáčky s programem.

        Celkem se aktivně zapojilo 163 herců, jejich vedoucích, muzikantů, účastníků workshopů se svou prezentací nezjištěnému počtu diváků.

       Jsme rádi, že možnost účasti na přehlídce studenti, ať už jako členové souborů, příznivci divadla, muzikanti, literáti, výtvarníci, využili s nadšením. Přehlídka byla otevřena všem zájemcům, souborům, které se například necítí na soutěž anebo tvoří a hrají svá představení hlavně pro radost, školním ročníkovým projektům apod. Bohužel také z těchto důvodů nemají možnost konfrontace, porovnání a zpětné vazby.

       Cílem naší přehlídky bylo, dát stálým souborům a skupinám studentů se svými ročníkovými představeními prostor k setkání, k prezentaci jejich práce, k rozhovorům o jejich představeních a pro zájemce fundovaným rozborům a radám v  seminářích. Nahlédnout způsob práce u našich nejbližších sousedů, v debatách režisérů a herců nastínit další možnosti.

         Máme za to, že letošní „Kajdeš“ naladila studenty na společnou vlnu prožívání a napomohla k rozvoji spolupráce v oblasti amatérského divadla nejen v Ostravě.

        Věříme, že uspořádáním přehlídky, jsme podpořili motivaci souborů k další divadelní práci, jež výrazně ovlivňuje a tříbí vnitřní kulturu každého zúčastněného a tím zvyšuje kulturu naší oblasti. Celá přehlídka pak rozšířila nabídku programů k zajímavému a smysluplnému trávení volného času mládeže.

TOPlist